Uspjeli smo! Prikupljeno više od 600.000 potpisa!

Uspjeli smo! Prikupljeno više od 600.000 potpisa!   Zagreb, 12. svibnja 2019. – Odmah nakon ponoći, po formalnom završetku prikupljanja potpisa, inicijativa 67 je previše na konferenciji za medije objavila je kako je prikupljeno dovoljno potpisa – više od 600.000 potpisa – za referendum za promjenu uvjeta za mirovinu.   „Inicijativa 67 je previše je uspjela! Prema podacima koji su pristigli prije dva sata, a stižu i dalje i stizat će cijeli tjedan, prikupili smo više od 600.000 potpisa“, objavila je Mirela Bojić,  nacionalna koordinatorica inicijative. Bojić je zahvalila svim građanima koji su dali svoj potpis, mladima, umirovljenicima. „Ljudi su tražili naše štandove, prelazili iz jednog dijela grada na drugi kako bi dali potpis. I mladi, i stari, i oni srednjih godina su shvatili koliko je ovo važno za sve nas, koliko je ovo važno za našu državu i za budućnost svih nas.“  Posebna zahvalnost iskazana je svim volonterima i aktivistima na štandovima, svim građanima koji su se pridružili u volontiranju, koji su i po teškim uvjetima prikupljali potpise, jer svaki potpis je bio važan – upravo zbog toga je i broj prikupljenih potpisa toliki. „Da nije bilo njih, da nije bilo građana koji su ovo prepoznali kao svoje pitanje, kao jedino što je važno u ovom trenutku ništa od ovoga se ne bi dogodilo.“   Bojić je zahvalila svima koji su omogućili da hrvatski građani izađu na referendum i da izaberu ono što je za njih bolje. „Želimo da ovo bude primjer da hrvatski građani mogu napraviti nešto, da mogu napraviti promjenu, da mogu dići svoj glas, da ga mogu pokazati. Više od 600.000 potpisa u RH puno govori o ovoj inicijativi i o svemu drugome.  Građani, uspjeli smo! Nešto možemo zajedno pokrenuti, nešto možemo promijeniti!“   Predstavnici inicijative simbolički su pustili u zrak balon s brojem 67 „da se nikada više ne vrati“.    Zahvala je izrečena i medijima koji su objektivno, korektno i s puno priloga pratili inicijativu 15 dana: „I vi ste doprinijeli da je ova brojka ovako visoka.“   Inicijativa 67 je previše očekuje da će do kraja idućega tjedna sve liste doći u stožer inicijative, kada će biti pregledani svi potpisi, te će nakon toga zajedno s obrazloženjem biti predani Hrvatskom saboru nakon što bude odrađen obiman posao provjere potpisa.  Na pitanje novinara boji li se inicijativa opstrukcija, ustvrđeno je kako su nažalost u Hrvatskoj opstrukcije postale pravilo, ali „600.000 prikupljenih potpisa je toliko velika brojka hrvatskih građana koji su svojim potpisom rekli da ovakvu mirovinsku reformu ne žele. Nijedna vlada ne smije ovo ignorirati i mora pustiti svoje građane da koriste onaj institut koji im Zakon o referendumu daje, a to je da izađu na referendum koji su sami htjeli.“   Podsjetimo, Ministarstvo uprave utvrdilo je da je u registru birača 27. travnja 2019. bilo upisano ukupno 3.735.680 birača hrvatskih državljana s prebivalištem u Hrvatskoj te da je za raspisivanje sindikalnog referenduma “67 je previše” potrebno skupiti najmanje 373.568 potpisa. Sindikalna inicijativa “67 je previše” je 27. travnja u ponoć na Trgu bana Jelačića počela prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju, kako bi se spriječilo dizanje dobne granice za odlazak u punu mirovinu na 67 godina, a na istome mjestu prikupljanje potpisa je i završeno.