ITUC poručuje Vladi RH: Revidirajte stajališta o mirovinskom sustavu! Dostojanstveni rad i dostojanstvo u mirovini ključ su socijalne pravde!

Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) uputila je u ponedjeljak, 15. travnja 2019. godine predsjedniku Vlade RH dopis u vezi s referendumskom inicijativom 67 je previše.

U dopisu kojega potpisuje glavna tajnica ITUC-a Sharan Burrow izražava se podrška globalnoga sindikalnog pokreta zahtjevima hrvatskih sindikata i apel vlastima da revidiraju stajališta u odnosu na mirovinski sustav.

U situaciji u kojoj je očekivano trajanje života u Hrvatskoj tri godine kraće od europskoga prosjeka, kada samo 40 posto osoba u dobnoj skupini 55-64 radi, Vlada bi se trebala usredotočiti na zadržavanje radnika na tržištu rada do 65. godine kao i na borbi protiv diskriminacije starijih radnika od strane poslodavaca, a ne na podizanje dobi za odlazak u mirovinu i kažnjavanje prijevremene mirovine. ITUC upozorava kako većina onih koji danas odlaze u prijevremenu mirovinu to ne čini svojom voljom, već zato što poslodavci ne žele zapošljavati starije radnike ili ih pak potiču na prestanak radnog odnosa.

ITUC upozorava i kako je prikupljanje 41 godine staža izrazito teško s obzirom na dugo traženje prvog zaposlenja, česta i ponavljajuća razdoblja nezaposlenosti, te atipični i prekarni rad.

Glavna tajnica ITUC-a osuđuje i izostanak istinskih pregovora o mirovinskoj reformi i nevoljkost da se uopće saslušaju sindikalni argumenti i prijedlozi te poziva vlasti da revidiraju stajališta u odnosu na mirovinski sustav. ITUC izražava svoju bezrezervnu podršku hrvatskim sindikatima u kampanji za dostojanstvo radnika i umirovljenika.

Sharan Burrow poslala je i video poruku podrške inicijativi 67 je previše, u kojoj izražava solidarnost s hrvatskim sindikatima „u borbi za mirovinski sustav na koji se ljudi mogu osloniti“. Burrow podržava referendumsku inicijativu i smatra kako ljudi moraju imati glas o pitanjima koja ih se tiču.

Želimo ostvarenje dostojanstvenog rada i prestanak diskriminacije starijih radnika, ali znamo i kako jednostrano podizanje dobi za odlazak u mirovinu nije odgovor. Ljudi imaju različite potrebe, različite aspiracije, te samo nametanje dodatnog rada, unatoč okolnostima, i kada je k tome očekivano trajanje života u Hrvatskoj kraće od europskog prosjeka – to je dehumanizirajuće za mnoge ljude. To je opresivno i to nije odgovor. Nakon dugog niza godina rada, ljudi imaju pravo na dostojanstvo u mirovini, koje podržavaju naši sustavi socijalne zaštite.” Ističe u poruci te dodaje kako dostojanstveni rad, dostojanstvo u mirovini čine srž zahtjeva sindikata i ključ su socijalne pravde”.

Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) najveća je globalna organizacija radnika, koja organizira 207 milijuna članova u 163 zemalja i teritorija. U članstvu ITUC-a su i dvije članice inicijative 67 je previše: Savez samostalnih sindikata Hrvatske i Nezavisni hrvatski sindikati.